Zpráva o babyboxech k 28. září 2024
K výše uvedenému datu je v České republice zřízeno 88 babyboxů, jejich dvířky prošlo 262 dětí, v roce 2020 patnáct. Z 88 babyboxů zbývá 15 bezdětných. A to je dobře!
Babyboxy vyrábí, opravuje a inovuje Zdeněk Juřica a jeho firma MONTEL z Náměšti nad Oslavou. Z počátku spolupracoval s počítačovými experty Slávky Dittrichovými starším a mladším a jejich maminkou a manželkou Hankou.
Původní bedýnky vyráběl Michal Čumpelík. Nedokázal akceptovat mnou požadovaná technická vylepšení, a tak se naše cesty rozešly.
První babybox byl otevřen na Mezinárodní den dětí 1. června 2005 na Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum. Umožnit zřízení babyboxu bylo do značné míry odvážným činem Petra Píchy, primáře kliniky. V té době bylo totiž Ministerstvo zdravotnictví jednoznačně proti. Vzbudilo to velký zájem sdělovacích prostředků a zajistilo bedýnkám na odložené děti velkou publicitu. Děkuju i mluvčímu odpůrců sociálnímu pediatrovi Františku Schneibergovi, jenž zajišťoval svým nesmlouvavým odporem babyboxům publicitu.
Druhý babybox byl otevřen 3. listopadu téhož roku na Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Protagonistou třetího babyboxu na Fakultní nemocnici v Olomouci je primář neonatologie Lumír Kantor, pod čtvrtý babybox v Nemocnici Kadaň se podepsali primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Padrta, ředitel nemocnice Josef Mašek a dětská primářka Patricie Kotalíková. Otevřeli jsme jej v den druhého výročí – 1. června 2007. Pátý je Mikulášský babybox otevřený v Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně 6. prosince 2007 za finanční pomoci Zlínského kraje a především Petra Bečičky, majitele brněnské firmy 100 MEGA Distribution. Pořadové číslo šest nese babybox v Nemocnici Pelhřimov otevřený 21. prosince 2007 na popud ředitele Pavla Hraly. Při jeho otevření jsme se poprvé sešli s Milanem Štěchem, jehož dnes mohu nazývat svým přítelem. Šťastnou sedmičkou se stává 7. března MDŽ babybox v Orlickoústecké nemocnici – samozřejmě v Ústí nad Orlicí. Jeho protagonisty jsou primář gynekologicko-porodnického oddělení Dionýz Zakál a tehdejší ředitel nemocnice Martin Procházka. Osmička patří Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi a finančně jej podpořila především společnost Unilever. Devítka je instalována v nemocnici v Sokolově, desítka v Liberci. O číslo 11 v pardubické nemocnici se zasloužil velkou měrou režisér Jiří Strach. Domluvil se s primátorem Jaroslavem Demlem, sehnal i penízky. Babybox byl otevřen 29. července 2008 na počest pátých narozenin mého synka Matýska. Dvanáctka je pro změnu v mém rodném městě Kladně. Do historie vstupuje 26. srpna, zatímco třináctka 19. září v Příbrami. I poslední uvedené datum hraje v mém životě významnou roli. V roce 1964 jsem v ten den začal vydávat literární časopis Divoké víno, 19. září 1975 se zase narodilo první hříbě v mém chovu koní, klisnička Alma.
60. babybox instaloval Zdeněk Juřica v Nemocnici Valašské Meziříčí 22. ledna 2014. V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří jsme 27. září 2012 vyměnili původní sedmiletou bedýnku, jejímiž dvířky prošlo do nového života jedenáct dětí, za babybox nové generace. Dnes už je jich v Brně osmnáct. Hlavním dárcem, jenž výměnu umožnil, je Petr Bečička a jeho společnost 100MEGA Distribution. V GynCentru jsme Praděda Babyboxe I. vyměnili za bedýnku nové generace a za korunky od Josefa Štajera 13. listopadu 2013. Ve čtvrtek 5. září byla odložena holčička do prvního radničního babyboxu na Náměstí Míru v Praze 2. Za deset dní - 15. září 2013 - byla odložena do babyboxu v Havlíčkově Brodu už druhá dívenka během prvního roku provozu téhle bedýnky. Za hodinu poté našli zdravotníci holčičku v dosud bezdětném babyboxu v Mělníku. Rovněž v bezdětném přerovském babyboxu byl 1. října 2013 odložen klučík a 14. října ztratil přídomek bezdětný babybox v Kroměříži. Našli v něm holčičku, kterou jsem pracovně pojmenoval Pavla Calábková po bývalém řediteli nemocnice Ing. Pavlu Calábkovi, s nímž jsem otvíral bedýnku nejprve ve Zlíně a pak v Kroměříži.
Smutné pořadové číslo 100 svědčící i o velkých nedostatcích v zemi české si připsala novorozená Ria v Pardubicích. Jubilejní 50. babybox je na budově Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje v Českých Budějovicích, do té doby posledním krajském městě bez babyboxu. Zásluhy za tuto bedýnku nechť jsou připsány tehdy náměstkyni hejtmana Ivance Stráské, nyní hejtmance, a řediteli záchranky Marku Slabému. 51. babybox si vyžádala sama nemocnice v Krnově poté, co tu byl nalezen na lavičce v parku podchlazený novorozený klučík. 54. bedýnku jsem si dal k narozeninám v táborském G-centru, prvním domově důchodců s babyboxem. Zaštítila ji opět Ivanka Stráská. Jejího slavnostního otevření se zúčastnil předseda Senátu Milan Štěch. Jeho přítomnost při otvírání babyboxů nebyla ovšem zdaleka první. Hlavním dárcem 59. babyboxu v Domažlické nemocnici je obec Česká Kubice, jejímž velkorysým starostou je Vladimír Koranda.
Úřad průmyslového vlastnictví České republiky vystavil 6. srpna 2008 „babyboxu“ osvědčení o zápisu ochranné známky a samotná bedýnka je rovněž Úřadem chráněna. Ministerstvo zdravotnictví registruje babybox jako zdravotnický prostředek.
V roce 2008 jsme otevřeli třináct babyboxů, v roce 2009 pouhých jedenáct. Pořadové číslo „21“ nese od 6. února 2009 babybox v Oblastní nemocnici Náchod, financovaný soukromou dárkyní – mladou pražskou maminkou Hankou Hornochovou – Kelly. „22“ patří od 23. března Nemocnici Strakonice, kde jsem babybox domluvil s ředitelem Tomášem Fialou, dnes svým přítelem. Byl to desátý babybox financovaný z daru našeho hlavního mecenáše Nadace Komerční banky a. s. – Jistota.
Číslo „23“ získal 15. dubna babybox v Klatovské nemocnici otevřený za vlídné asistence hejtmanky Milady Emmerové, kterou jsem donedávna počítal k hlavním odpůrcům projektu babyboxů.
Výrobní číslo „24“ nese od 28. května babybox v Nemocnici Teplice.
Šťastnou „25“ se v den čtvrtého výročí otevření prvního babyboxu – 1. června 2009 – tedy na Mezinárodní den dětí, stává babybox v Nemocnici Nymburk. Protagonisty ze strany nemocnice jsou ředitel MUDr. Luboš Zimola a gynekologicko-porodnický primář MUDr. Aleš Toman.
Hlavním a zásadním teplickým a nymburským dárcem je Nadace Komerční banky – Jistota, hlavními protagonisty tehdejší členové její správní rady Jaroslav Říšský a Sylva Floríková. Děkuju.
26. babybox je funkční od 29. července v Kroměřížské nemocnici a je vyroben za korunky od uherskohradišťské Nadace Děti – kultura – sport a Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové. Kmotrem kroměřížského babyboxu je Jiří Hrabovský, muž, který dar domluvil.
Babybox v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy nese výrobní číslo 27 a je třináctou bedýnkou pořízenou z daru Nadace Komerční banky a. s. - Jistota. Funkční je od 18. srpna.
Od 19. září je v provozu 28. babybox v Jihlavské nemocnici, jenž si připsala jako svůj čtrnáctý babybox Nadace Jistota KB. Za zřízení jihlavského babyboxu si může hvězdičku nakreslit tehdejší ředitel nemocnice Ing. Josef Čekal a přednosta gynekologicko-porodnické kliniky a náměstek nemocnice prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., jehož dnes smím počítat mezi své přátele.
Od 25. října poskytuje maminkám v nouzi pomoc 29. babybox v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Otevření 29. a 30. babyboxu v Nemocnici Mělník 3. listopadu jistila finančními prostředky Nadace Komerční banky Jistota. Sedmnáctá bedýnka pořízená za korunky od Nadace KB Jistota byla otevřena 11. ledna 2010 v Nemocnici Písek s celkovým pořadovým číslem 31 a osmnáctá 9. února 2010 v Nemocnici Přerov nese číslo 32. „Třiatřicítka“ je namontována od 22. února na budově radnice – Městské části Praha 2, Jugoslávská 20. Hrdinkou prvního babyboxu zřízeného mimo zdravotní zařízení je Jana Černochová, starostka Prahy 2, s níž mě seznámil významný příznivec babyboxů brig. generál Martin Červíček, dnes senátor. Janu Černochovou dojal nález holčičky Terezky v křoví na Karlově náměstí. Výsledkem je, že 8. března ve 12 hodin jsme slavnostně uvedli do chodu radniční babybox. Hlavním dárcem babyboxu je a. s. CENTRA, jejíž pracovnice Jitka Jarchovská Terezku našla při úklidu parku. 34. babybox je otevřen od 19. března v Nemocnici Třebíč a „35“ od 12. dubna v Děčíně.
Páté výročí otevření prvního babyboxu v hloubětínském GynCentru je ve znamení otevření 36. babyboxu v Nemocnici Jablonec nad Nisou. Symbolické datum 1. červen je i Mezinárodním dnem dětí. Je to devatenáctý babybox finančně jištěný Nadací Komerční banky Jistota. Druhým velkým dárcem v Jablonci je Technology, s. r. o., společnost Petra Grünfelda. Jedná se o jeho třetí velký dar.
Druhý radniční babybox jsme otevřeli na přání tehdejšího starosty Tomáše Chalupy a za korunky od a. s. Metrostav a dalších dárců 29. července v Jilemnické ulici 7 na budově Městského úřadu Praha 6. Následuje 25. srpna 38. babybox v Nemocnici Karviná-Ráj, finančně zabezpečený Nadací Komerční banky Jistota, a 19. září jsme otevřeli v Nemocnici Litoměřice „39“.
Jubilejní 40. babybox jsme představili v Nemocnici TGM v Hodoníně 28. října. Jeho hlavním dárcem se stalo město Hodonín. Otvírání se zúčastnil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Na Mikuláše 5. prosince jsme uvedli do provozu „41“ v Nemocnici Most. Hvězdičku za mostecký babybox si může připsat Karel Novotný, tehdy náměstek primátora Mostu, pak náměstek ministra.
Ve Slaném jsme s podporou dárce LINET, spol. s r. o. Želevčice zprovoznili “42” 3. února 2011. Ten den slavila 90. narozeniny moje maminka Jaroslava narozená v nedalekém Libušíně, datum jsem zvolil na její počest.
"43" je zvláště významná, protože pronikla na Polikliniku Denisovo nábřeží v opevněné Plzni. Jejím hlavním hrdinou je Norbert Plch, tehdejší ředitel polikliniky. Na Mezinárodní den dětí jsme 6. výročí existence babyboxů oslavili otevřením "44" v Trutnově v Sanatoriu MUDr. Jaroslava Bílka. V pondělí 12. září získala Městská nemocnice Neratovice 45. český babybox. Přijely jej otevřít Monika Šimůnková, tehdy vládní zmocněnkyně pro lidská práva, a poslankyně Helena Langšádlová. Hlavním hrdinou neratovického babyboxu je mecenáš Josef Štajer, jenž se dárcovsky zapsal do dějin babyboxů i o týden později při otvírání 46. babyboxu v nepokořitelném Hradci Králové. Babybox se podařilo instalovat na budově Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a jeho hlavními protagonisty jsou radní Jana Třešňáková a ředitel Zdravotnické záchranné služby Jiří Mašek, nyní poslanec PSP.
20. prosince 2011 jsme otevřeli první babybox nové generace z dílny Zdeňka Juřici MONTEL - Náměšť nad Oslavou v Nemocnici Cheb pod pořadovým číslem 47, jeho pokračovatelem je 48. bedýnka v Karlových Varech. Hlavním dárcem obou je Nadace České pojišťovny. V Českém Krumlově jsme otevřeli "49" na MDŽ 8. března 2012 a jubilejní "50" jsme slavnostně odhalili 25. dubna na budově Zdravotnické záchranné služby v Českých Budějovicích, posledním krajském městě bez babyboxu. Číslo 51 nese babybox ve sdruženém zdravotnickém zařízení v Krnově. Druhý brněnský babybox jsme představili veřejnosti ve čtvrtek 27. září v brněnské Polní ulici číslo 3. Za hlavní brněnské protagonisty považuji Petra Bečičku, majitele společnosti 100MEGA Distribution, primářku neonatologie Ludmilu Brázdovou a někdejšího ředitele Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského. Dnes už o všech mohu říci, že jsou mými přáteli. K protagonistům v Brně patří taky společnost Trade FIDES a její půvabná, leč už bývalá marketingová ředitelka Silvie Čečelská.
Nemyslím si, že babyboxy jsou všemocné a všezachraňující. Jsou jen jedním kamínkem v mozaice možností, jak naložit s nechtěným děťátkem. Slova „kamínek v mozaice možností“ v dialogu o babyboxech použila Monika Vacková, tehdejší soudkyně Městského soudu v Praze. Já říkám, že jsou jističem nebo pojistkou, hasicím přístrojem připraveným pro případ potřeby, který nikdo z nás zažít nechce. Pozitivní postoj pražských soudců a právníků od prvopočátků diskuse s odpůrci babyboxů projektu velmi pomohl. Na straně protagonistů od počátku stáli Jan Sváček, tehdy předseda Městského soudu v Praze a jeho kolegové z pražských soudů – Libor Vávra, Jana Červinková, Hana Nová, Helena Svobodová, Jiří Stareček, soudce Vrchního soudu v Praze, Martina Kasíková, tehdy předsedkyně Okresního soudu Praha východ, Markéta Slámová, tehdy soudkyně Městského soudu v Praze (nyní Vrchního soudu), a mnozí jiní. Je nutno jmenovat i bývalého ředitele Ústavu státu a práva České akademie věd Jaroslava Zachariáše. Do dějin babyboxů u nás se zapsal posudkem, v němž vysvětluje, že zřízení babyboxů není proti českému ani mezinárodnímu právu a odložení dítěte do babyboxu není trestným činem.
Do hodinové rozpravy vysílané živě stanicí Český rozhlas 6 vstoupil telefonicky i Tomáš Cikrt, bývalý veselý mluvčí Ministerstva zdravotnictví, s prohlášením, že jeho firma je proti babyboxům. Protože mám černé na bílém prohlášení ministra zdravotnictví (sice bývalého a dnes odsouzeného), v němž myšlenku babyboxů podporuje, usoudil jsem, že se postoj ministerstva mění podle úředníků. Vzápětí jsem měl příležitost zeptat se tehdejšího ministra Tomáše Julínka osobně z očí do očí. Není prý z babyboxů tak nadšený jako jeho předchůdce, nemyslí si, že by něco opravdu zachránily, ale proti určitě není. Další ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová byla zcela jistě příznivcem babyboxů, napsala mi to. Jak na ně hleděla její pokračovatelka ministryně Dana Jurásková..? Čtěte dál a naleznete odpověď.
A co Aleš Heger..? Byl dlouho zásadně proti, ale ke konci svého ministrování polevil. Martin Holcát byl příznivcem. S nynějším ministrem zdravotnictví jsem se osobně sešel při opakovaném otvírání babyboxu na původním místě v Příbrami 26. února 2020 a slíbil mi podporu. Pásku tam se mnou střihal i premiér Andrej Babiš.
František Schneiberg (sociální pediatr) dal svůj podnět proti babyboxům Vládnímu výboru pro práva dítěte. Zdraví dítěte umístěného do babyboxu je prý ohroženo elektrickým proudem, barvou použitou na povrchovou úpravu a samotné zřízení je proti Úmluvě o právech dítěte. Zúčastnil jsem se jako host zasedání vládního výboru 7. září 2007 a předkládám čtenářům citaci části zápisu:
Jednání bylo vyvoláno podnětem sociální pediatrie o zdravotním ohrožení dítěte při umístění do babyboxu a názory některých právníků o nedostatečném právním ukotvení jejich provozu. Pan Zikl z Hygienické služby informoval přítomné o hygienických a zdravotních rizicích babyboxů. Uvedl, že každé takové zařízení musí být posouzeno revizním technikem podle technických norem a konstatoval, že babyboxy nejsou zdravotním nebezpečím pro děti. Pan Hess prezentoval stanovisko České obchodní inspekce, která babyboxy prošetřovala z hlediska bezpečnosti v roce 2005 a neshledala žádné pochybení. Dále předložil stanovisko Ústavu státu a práva, které konstatuje, že provozování babyboxů je v souladu s právním řádem ČR. Paní Baudyšová konstatovala, že pochybnosti Výboru ve svém důsledku znevažují práci pana Hesse. Paní Vodičková doplnila, že jedna minuta není výkon sociálně-právní ochrany dětí a že stanovisko Ústavu státu a práva jasně dokládá, že existence babyboxů není v rozporu s právním řádem ČR. Paní Plšková zmínila právo dítěte znát svůj biologický původ. Zástupci MPSV však uvedli, že právní problémy ve vztahu k babyboxům existují a doplnili, že ochrana dítěte je v tomto případě vedle zákona o rodině a zákona o sociálně právní ochraně dětí ošetřena metodickým pokynem vydaným MPSV, nicméně existence babyboxů není právně ošetřena. Paní Truellová (MZ) navrhla upravit babyboxy v zákoně jako je tomu na Slovensku (upravit, co je a co není výkon sociálně právní ochrany dětí). A zdůraznila, že matkám je potřeba poskytnout sociální a jinou pomoc a zajistit jejich informovanost v případě, že se rozhodnou odložit dítě do babyboxu. Pan Hess dodal, že matky, které odložily dítě do babyboxu se většinou bály kontaktu s úřadem.
Závěry:
Výbor konstatoval, že na základě poskytnutých informací nebylo prokázáno ohrožení zdraví dětí při odložení do babyboxu. Dále konstatoval, že provoz babyboxů není v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. Výbor doporučil MZ zvážit při vypracování věcného záměru zákona o kojeneckých ústavech a dětských centrech zakotvení existence babyboxů a postup lékařů.
V roce 2004 jsem začal jednat o otevření prvního babyboxu na Gynekologicko-porodnické klinice v Apolinářské ulici v Praze. Prvním příznivcem projektu z lékařů kliniky se stal tehdejší přednosta Jaroslav Živný. Přidal se i jeho nástupce Alois Martan, šéf porodnice Zdeněk Hájek, primář neonatologie Richard Plavka, jeho zástupce Karel Liška a mnozí další. Svým kladným postojem se o zřízení babyboxu v Apolinářské snažil tehdejší děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima, nyní rektor UK. Všeobecná fakultní nemocnice, jejímž tehdejším ředitelem byl Pavel Horák, se v červnu 2004 v dopise adresovaném dalšímu významnému protagonistovi projektu babyboxů Rudolfu Blažkovi, tehdejšímu náměstku primátora Prahy, vyjádřila:
Pan ředitel i celé vedení VFN tuto aktivitu velmi vítá, je chvályhodná, snahu o její realizaci bude podporovat a je ochotna v rámci svých možností poskytnout i součinnost. Je však třeba nejprve dořešit celou řadu otevřených právních problémů dané věci, vč. možná nezbytných legislativních úprav, na které upozorňuje informace našeho legislativně právního odboru.
„Zemská porodnice u Apolináře“ a Dětský areál Karlov mají tradici v oblasti odložených dětí. Jistě se teď ptáte, proč v Apolinářské po letech jednání není babybox instalován. Sešel jsem se v té věci několikrát s tehdejším ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Janem Břízou, napsal jsem mu seriál emailů a s jeho podřízenými probral detaily při sepisování smlouvy mezi VFN a občanským sdružením Babybox pro odložené děti – Statim, jež jako předseda zastupuju. V návrhu smlouvy se řeší, kolik bude platit občanské sdružení Babybox za pronájem místa VFN, jakož i DPH z této částky. Smlouva zavazuje OS Babybox k úhradě spotřebované elektrické energie. Pro vaši představu, milí čtenáři, jedná se maximálně o 1 400 kW za rok.
Občanské sdružení (nyní zapsaný spolek) Babybox ve smlouvě slibuje, že bude „na své náklady provádět dezinfekci a čištění schránky dle provozního řádu schránky určeného výrobcem. Dále je povinen provést úklid a desinfekci schránky po každém jejím použití ze strany třetích osob.“
Platnost smlouvy je vázána na pravomocné stavební povolení. Aha, říkáte si, nedostali stavební povolení! Nikoli, stavební povolení bylo vystaveno. Myslíte si tedy, že nechci chodit s hadříkem provádět dezinfekci babyboxu. Naopak, byl jsem rozhodnut podepsat smlouvu jakéhokoli znění a suplovat práci, kterou u všech ostatních babyboxů vykonává zdravotní personál. Nedivte se – po šesti letech jednání. Proč nebyla smlouva podepsána a v Apolinářské nebyl babybox instalován, to ví opravdu jen Jan Bříza, bývalý ředitel VFN v Praze.
Novou ředitelkou VFN byla jmenována Dana Jurásková. Nabídl jsem okamžitě i jí zřízení babyboxu doufaje, že s nástupem ženy na post ředitele se postoj VFN změní. Její odpověď zní:
Vážený pane Hessi,
VFN v dohledné době babybox budovat nebude. Berte to jako první informaci. Dosud jsem ještě neměla dostatek prostoru projednat se všemi zúčastněnými jejich názory a potřebuji pro konečné rozhodnutí více informací.
Děkuji za pochopení
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA
Ředitelka
Všeobecná fakultní nemocnice
Kopii emailu poslala nová ředitelka i svému náměstkovi, kterým nebyl nikdo jiný než bývalý ředitel VFN, MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA ...
Jurásková se stala letní ministryní, a kdože se stal ředitelem VFN Praha..? Přece bývalý ředitel Jan Bříza, posléze zase jejím náměstkem, a já mohu v klidu spát s vědomím, že o babybox v Apolinářské se starat nemusím. Jisté je, že oba odpůrci jsou už někde jinde…
Klinika GynCentrum v Hloubětínském zámečku byla zrušena, ale babybox se podařilo s podporou Zuzanky Tornikidis, ředitelky Nadace Agrofert, přemístit na místo lepší – na Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Otevřeli jsme jej slavnostně na Mikuláše 6. prosince 2019. Je umístěn na objektu lékárny M1 jen několik desítek metrů od hlavního vchodu do nemocnice v Praze 2, Šrobárově 50. Děkuju řediteli nemocnice prof. Petru Arenbergovi.
Velmi se cením přítomnosti Libora Vávry, předsedy Městského soudu v Praze, jenž byl před více jak čtrnácti roky i u otevření prvního babyboxu v Hloubětíně.
200. děťátko na záchrance v Blansku je Jan!
Podle fotografie vím, že je to čerstvý novorozenec zabalený jen ve fialovém ručníku. Dovolal jsem se ředitelce Jihomoravské záchranné služby MUDr. Haně Albrechtové a ta slíbila, že mi zavolá podrobnosti. Paní ředitelka byla zjevně potěšena, 200. děťátko odložené do babyboxu se přeci jenom nenajde každý den. Babybox jsme otvírali 8. 3. 2018 po dlouhých peripetiích.
"Je to novorozený klučík a na první pohled je zdravý!"
Jmenuje se Jan po předsedovi představenstva Komerční banky a. s. Janu Juchelkovi! Nadace Komerční banky a. s. - JISTOTA je největší dárce spolku Babybox, podporuje nás od roku 2007 a na svém kontě má 63 děťátek, které jejími babyboxy vstoupily do nového a snad lepšího života.
Hlavním dárcem blanenské bedýnky jsou Jana a Karel Severinovi a jejich brněnská společnost S:LUKAS! Děkuju, milí Jano a Karle! Spontánním a soukromým darem přispěl Zdeněk Martinásek. Děkuju všem regionálním dárcům, bez jejichž pomoci by babybox nebyl! Děkuji předchozímu řediteli záchranky Milanu Klusákovi za velkou pomoc!
Klučík Jan vstoupil do bedýnky 4. ledna 2020 v 21:19.
V Nemocnici Mělník instaloval 19. března 2020 babybox nové generace. Na přání nemocnice byl přemístěn na jiné místo než původní. Je na pavilonu T vlevo za hlavní branou do nemocnice z ulice Nemocniční.
Ludvík Hess