< >
< >
POden v kalendariden v kalendariden v kalendari UTden v kalendariden v kalendariden v kalendari STden v kalendariden v kalendariden v kalendari CTden v kalendariden v kalendariden v kalendari PAden v kalendariden v kalendariden v kalendari SOden v kalendariden v kalendariden v kalendari NEden v kalendariden v kalendariden v kalendari POden v kalendariden v kalendariden v kalendari UTden v kalendariden v kalendariden v kalendari STden v kalendariden v kalendariden v kalendari CTden v kalendariden v kalendariden v kalendari PAden v kalendariden v kalendariden v kalendari SOden v kalendariden v kalendariden v kalendari NEden v kalendariden v kalendariden v kalendari

1. června 2005 až 1. června 2013. Osm let, 56 babyboxů, 84 dětí

1.6.2013
Na Mezinárodní den dětí - 1. června 2005 - jsem otevřel v hloubětínském GynCentru první babybox. Bylo to zásluhou majitelů kliniky - doktorů Petra Píchy a Zdeňka Mayera. Proti vůli Ministerstva zdravotnictví a většiny oficiálních orgánů. Nikdy bych tenkrát nevěřil, že za osm let bude bedýnek na děti 56 a dětí do nich vložených 84. Mám jásat..? Nebo plakat nad mizerií společnosti, v níž maminky odkládají své novorozené děti.

Babyboxy se staly nepřehlédnutelným jevem, jemuž věnují svůj zájem média a občané státu. Pro mne pak životním údělem. Se zvyšujícím se počtem bedýnek stoupají úměrně náklady na jejich revize, servis a inovace. Zcela soukromé občanské sdružení se dostává do prekérní finanční situace, přinášející s sebou chvíle, kdy mám problém s nákupem známek, obálek, papíru a inkoustu do tiskárny, abych udržel správní chod. Zdeňku Juřicovi (MONTEL Náměšť nad Oslavou), výrobci nové generace babyboxů a muži, bez něhož bych dnes bedýnky nedokázal provozovat, jsem čím dál větším dlužníkem. Stavba azylového domu se zastavila.

Mnozí se mě ptají, jak oslavím stovku. Mají na mysli sto odložených dětí a ten den se nezadržitelně blíží. Slzami, odpovídám v den osmého výročí prvního babyboxu..

Lu