< >
< >
POden v kalendariden v kalendariden v kalendari UTden v kalendariden v kalendariden v kalendari STden v kalendariden v kalendariden v kalendari CTden v kalendariden v kalendariden v kalendari PAden v kalendariden v kalendariden v kalendari SOden v kalendariden v kalendariden v kalendari NEden v kalendariden v kalendariden v kalendari POden v kalendariden v kalendariden v kalendari UTden v kalendariden v kalendariden v kalendari STden v kalendariden v kalendariden v kalendari CTden v kalendariden v kalendariden v kalendari PAden v kalendariden v kalendariden v kalendari SOden v kalendariden v kalendariden v kalendari NEden v kalendariden v kalendariden v kalendari

Daniel Rychnovský, spoluzakladatel druhého babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, mi hlásí 70. děťátko!

5.4.2012
Telefon mi zazvonil za deset minut dvanáct, a když se na displeji objevilo Danovo jméno, hned mi bylo všechno jasné: Máme desáté děťátko! hlásil mi doktor Rychnovský. Je to sedmdesáté děťátko celkově, nahlásil jsem mu na oplátku.

Pak jsem si telefonoval s MUDr. Petrem Lavickým, neonatologem, který vyjmul z babyboxu už třetí děťátko: Je to zdravý kluk starý asi čtyři dny. Váží 3 310 gramů a měří 48 centimetrů. Do babyboxu jej vložili v 11:20 a byl čistě oblečený, nečekal doktor na moje tradiční otázky a vypovídal plynule sám. Abych mu taky něco řekl, povídám: A jmenuje se Petr!

Zavolal jsem primářce Ludmile Brázdové, abych jí taky jednou něco sdělil jako první.

Druhý český babybox se otvíral 3. listopadu 2005 beze mě – ležel jsem na JIP ve Vinohradské nemocnici s krvácením do mozku po pádu z koně. Je to tedy pradědeček, a tak zvažuju, jestli by si nezasloužil uložit do Muzea babyboxů, a instalovat místo něj babybox nové generace, které vznikají ve firmě MONTEL Zdeňka Juřici v Náměšti nad Oslavou, jen kousek od Brna. Zdeněk Juřica u staré brněnské bedýnky v pondělí totiž vyměňoval kliku, která ten nápor dětí nevydržela. Nový babybox kliku nemá, dvoukřídlá dvířka se otvírají samočinně po stisknutí zeleně podsvíceného tlačítka. Ručičky a nožičky děťátka a ruce dárce při automatickém zavírání dvířek chrání fotobuňky. Korpus je nerezový, bedýnka nejen vytápěná, ale i klimatizovaná.

50. babybox otvíráme ve středu 25. dubna na budově Zdravotnické záchranné služby v Českých Budějovicích, posledním krajském městě bez babyboxu.

Babydědek Lu